Smerfusie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

     W grupie ,,Smerfusie” w roku szkolnym 2020/21 trwa realizacja projektu edukacyjnego ,,Smerfusie chociaż małe, będą znały miasto całe”. Tym razem przedszkolaki odwiedziły naszą kętrzyńska fabrykę bombek. Dzięki zdjęciom wykonanym przez nauczycieli podczas wycieczki do Konsulatu Św. Mikołaja Firmy Doroszko starszych grup przedszkolnych maluchy mogły podziwiać rękodzieła wytworzone w bombkarni. Dowiedziały się, jak powstają szklane cuda, próbowały naśladować wydmuchiwanie baniek. ,,Jak podrośniemy to do kętrzyńskiej  Bombkarni pojedziemy”- oznajmiły zauroczone światem bombek ,,Smerfusie”. Zainspirowane ,,wycieczką” wykonały bombki z papieru z użyciem plasteliny i  farbek. W tym dniu bombki były liczone, układane według wielkości, kolorów oraz ustalonego rytmu (mała, duża, mała, duża… lub rytmy według kolorów).

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

     Dnia 14.12.2020. dzieci z grupy ,,Smerfusie” podczas zajęć  dydaktycznych rozmawiały o zbliżających się ważnych wydarzeniach: początku kalendarzowej Zimy oraz Świętach Bożego Narodzenia. Podczas zabawy z chustą animacyjną dzieci próbowały zamienić pocięte wcześniej na małe kawałeczki skrawki białego papieru w puszysty, zimowy  śnieg. Niestety nie udało się , ale  śmiechu przy zabawie było, co nie miara, a rozsypany ,,śnieg”  dzieci chętnie sprzątnęły używając odkurzacza.
     W związku ze zbliżającymi się Świętami przedszkolaki rozpoczęły porządki w sali: segregowały klocki i ustawiały zabawki na półkach. Chciały, aby sala była uporządkowana przed przyjściem ważnego gościa - Św. Mikołaja. Po wielkim sprzątaniu przyszedł czas na  zgodną, koleżeńską  zabawę. Małe ,,Smerfusie” obiecały pilnować porządku  w każdym kątku swojej sali, odkładać zabawki na wyznaczone miejsca.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

     W  minionym tygodniu grudnia (07-11.12.2020.) ,,Smerfusie” uczyły się współpracować w małych zespołach, zgodnie się bawić się i dzielić zabawkami. Cały czas uczą się sprzątać po sobie zabawki, co wcale nie jest takim łatwym zadaniem.  ,,Smerfusie” potrafią już tworzyć małe wspólne budowle, ustawiać się parami, w szeregu (płotek), rzędzie (pociąg). Tworzą koło  podając innym dzieciom rękę, a nawet poruszają się w rytm muzyki w kole – to  trudna dla małych dzieci umiejętność i tak ważna w przedszkolu.  W minionym tygodniu podczas realizacji tematu kompleksowego ,,Kim będę , gdy dorosnę” dzieci  poznawały zawody wykonywane przez ludzi w najbliższym środowisku . Same próbowały sił w pieczeniu ciasta (kucharz), obserwowały pracę fotografa podczas sesji zdjęciowej. Sprawdziły się doskonale w roli modeli pozując do zdjęć jak profesjonaliści.  Uczyły się wycinać nożyczkami, potrzebnymi w zawodach takich , jak  krawiec, fryzjer.

      Dodatkową atrakcją tygodnia była niespodzianka dostarczona do przedszkola od pana leśnika z Nadleśnictwa Srokowo – dzieci otrzymały duży , piękny karmnik dla ptaków oraz zapas karmy. Obiecały dokarmiać skrzydlatych przyjaciół  w mroźną pogodę. Z pomocą Rodziców domek dla ptaków został ustawiony na placu zabaw przy oknie naszej sali. ,,Smerfusie” będą mogły obserwować  ptaki cała zimę.

    A  nasza Zosia wykonała prace plastyczna na konkurs dla dzieci  „Świąteczny prezent dla Profesora Einsteina organizowany przez ,,Eksperymentarium” Tomasz Kuliś w Łodzi. Wszyscy życzymy jej powodzenia i trzymamy kciuki!!!!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

    W grupie ,,Smerfusie” w grudniu trwa realizacja projektu edukacyjnego ,,Smerfusie chociaż małe, będą znały miasto całe”. Dzieci mają okazję odbywać wirtualne podróże z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowania naszym rodzinnym miastem, kształtowanie lokalnego patriotyzmu. Przedszkolaki zostały zapoznane z Kętrzyńskim Ratuszem w pięknej świątecznej, bożonarodzeniowej scenerii. Tym razem do realizacji projektu dołączyli się rodzice, dostarczając zdjęcia wykonane dzieciom przy placu J. Piłsudskiego.

P.S. W styczniu zaplanowano tematykę ,,W czasie zimy w Kętrzynie się nie nudzimy” -  zapoznanie z lodowiskiem i kinem ,,Gwiazda” (oczywiście, jeżeli będą dostępne).

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

                      

   Dnia 07.12.2020.dzieci z grupy ,,Smerfusie” otrzymały list od Św. Mikołaja!!!
Mikołaj w liście poinformował przedszkolaków ,że wkrótce do nich przyjedzie, ale najpierw musi usunąć drobną awarię sań oraz nakarmić renifer. W liście porosił dzieci o wykonanie kilku zadań, aby czas czekania na niego im się nie dłużył. I tak ,,Smerfusie” wypełniały grzecznie kolejne mikołajowe polecenia, które były odczytywane z listu przez panią Anię: śpiewały piosenkę o Mikołaju, odpowiadały na pytania na temat mikołajkowych tradycji, pozowały do zdjęć  przy kominku dla Mikołaja, poruszały się  parami przy muzyce  tworząc mikołajowe zaprzęgi,  rozpoznawały zabawki – prezenty w worku Mikołaja za pomocą dotyku, recytowały wiersz(oczywiście o Św. Mikołaju!). Ostatnie zadanie było dla dzieci wielką niespodzianka - wyjrzały na korytarz a tam …..ślady !!!!Wielkie , białe ślady stóp. Dzieci udały się tym tropem skradając się i zastanawiając do kogo należą i dokąd prowadzą…… Ślady zaprowadziły ,,Smerfusie” do korytarza przy sali gimnastycznej, gdzie nikogo już nie było. Pani Ania szybko wyjrzała na podwórko, ale  zauważyła tylko tył wielkich mikołajowych sań wysoko na niebie. A w przedszkolu  zostały prezenciki dla dzieci. Mikołaj wysłał dzieciom sms-a : z powodu silnego wiatru nie mógł wylądować, więc  prezenciki podrzucił przez komin wentylacyjny,  ale słyszał jak pięknie ,,Smerfusie”  recytowały wiersz,   widział przez okno,  jak  zgodnie bawiły się parami w ,,zaprzęgach”. Zuchy!!!!Obiecał, że niebawem do nich zajrzy.:)

P.S. Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie tak pięknych, mikołajkowych ubrań, które tworzyły magiczną , radosna atmosferę.:)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Drodzy Rodzice!

     Zamieszczamy dla Was opracowane przez nauczycielki grupy sprawozdanie z działań zrealizowanych w projekcie badawczym ,,Kot”. W dokumencie zostały opisane wszystkie zabawy, zajęcia dydaktyczne, zabawy ruchowe, plastyczne oraz spontaniczne działania przedszkolaków w trakcie trwania projektu. Udało nam się nagrać kilka krótkich filmików podczas zakończenia projektu. I chociaż  dzieci były trochę skrępowane przed kamerą to i tak wypadły super! Nagrałyśmy również film , jak wyglądała udekorowana na ,,Koci bal” sala. Wszystkie wykonane podczas projektu prace plastyczne były wyeksponowane, dzieci bardzo się cieszyły, były dumne, przekonały się ,że potrafią pięknie rysować  - bo przecież ich prace wisiały na wystawie. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem oraz do obejrzenia naszych małych  aktorów w roli kotków. :)

Contact Information

Address

11-400 Kętrzyn

ul.Wierzbowa 2

Telefon
+48 545 99 98
Email

intendent@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl

rodo 

Adresy email: Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Miejski Żłobek Nr. 2 -- iod-zlobek2@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl    

Miejskie Przedszkole Integracyjne "Smerfowa Kraina 

      -- iod@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl