Ćwiczenia i zabawy logopedyczne

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Oto kilka propozycji, które można wykorzystać  na zabawę z piórkiem:

  1. Nie spadnij!
    Celem zabawy jest utrzymanie piórka w powietrzu tak długo, jak tylko się da! Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę dmuchnięć czy głębokość wdechu. Pamiętaj, że im wyżej piórko się wzniesie, tym mniej się napracujesz!
  2. Nie spadnij – duo.
    Wersja gry, do której będzie potrzebny towarzysz. Zabawa przypomina trochę grę w badmintona, lecz zamiast paletek gramy… powietrzem! Główną zasadą jest naprzemienność: raz jedno dziecko, raz drugie dmucha na spadające piórko. Ta osoba, której nie uda się “podbić” piórka, traci punkt.
  3. Piórko – rakieta.
    Wyobraź sobie, że piórko jest rakietą, która musi wystartować z Księżyca. Startuje w różnych kierunkach i z różnych miejsc. Dziecko postępuje zgodnie z instrukcjami dorosłego: Połóż rakietę na nosie, rakieta leci do góry; Połóż rakietę na brodzie, rakieta leci w dół; Połóż rakietę na policzku, rakieta leci w lewo/prawo.
  4. Zdmuchiwanie piórek  z różnych części ciała.
    Dzieci bardzo lubią angażować w to ćwiczenie swoich rodziców. Zdmuchują piórka, które “przypadkiem” ulokowały się na głowie, ramionach, pleckach. Przy okazji młodsze dzieci mogą uczyć się rozpoznawania części ciała.
  5. Uciekające piórko.
    Przygotuj do tej zabawy pudełka różnych rozmiarów. Umieść piórko w największym pudełku. Zadaniem dziecka jest takie kontrolowanie oddechu, aby piórko przemieszczało się wzdłuż ścianek pudełka, lecz nie wyskoczyło poza nie. Jeśli zauważysz, że maluch świetnie sobie radzi, zwiększ stopień trudności i zmień pudełko na mniejsze!
  6. Indiańskie zawieszki.
    To zabawa bardziej plastyczna. Będzie potrzebny sznurek oraz wykałaczki, do których zamocujesz piórka na sznurku. Kontrolując oddech, dmuchaj na piórka raz delikatniej, a raz mocniej, naśladując wiatr.

Gra ,,Koło Odkrywców’’- to zabawa utrwalająca wiadomości i umiejętności dzieci w niekonwencjonalny sposób, rozwijająca twórcze myślenie, rozwijająca umiejętności zapamiętywania nowych informacji.

  • Przygotuj duże koło narysowane na kartce/kartonie. Podziel go na kilka części. Narysuj obrazki(list, kosę, myszkę komputerową, listek, słońce, buraka, zlew, jarzynę, rybaka, traktor, wiatrak, kotwicę) lub przyklej takie obrazki. Na środku umieść małą butelkę/spinner i zakręć. Dziecko odpowiada na pytania lub wykonuje polecenia rodzica po „wylosowaniu” obrazka na planszy za pomocą butelki/spinnera.
  • Podane pytania są jedynie propozycją. Ukryte zwierzę • Podaj nazwę zwierzęcia, które ukryło się w nazwie wylosowanego obrazka • Czego chciałbyś dowiedzieć się więcej o zwierzęciu. które ukryto się w nazwie wylosowanego obrazka? Zapytaj o to osobę która gra z Tobą Czy zwierzę, które ukryło się w nazwie twojego obrazka jest dzikie, czy udomowione? Czy jest to szkodnik, czy przyjaciel człowieka? • Poznaliście już nazwy wszystkich zwierząt, które ukryły się w nazwach obrazków znajdujących się na planszy. Zastanówcie się teraz i wspólnie ustalcie zasady bezpiecznych kontaktów człowieka ze zwierzętami.

Contact Information

Address

11-400 Kętrzyn

ul.Wierzbowa 2

Telefon
+48 545 99 98
Email

sekretariat@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl

rodo 

Adresy email: Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Miejski Żłobek Nr. 2 -- iod-zlobek2@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl    

Miejskie Przedszkole Integracyjne "Smerfowa Kraina 

      -- iod@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl