Higiena cyfrowa

Nowe technologie towarzyszą nam każdego dnia. Często są narzędziem pracy,

a z czasem również źródłem rozrywki.

Czym jest higiena cyfrowa?

Najprościej mówiąc, higiena cyfrowa to zespół czynności i postaw, które mają zapewnić nam bezpieczne użytkowanie urządzeń elektronicznych oraz nowoczesnych technologii, w taki sposób, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Higiena cyfrowa obejmuje również zagadnienia związane z naszym ciałem, a dokładniej z postawami, jakie przyjmujemy, gdy korzystamy z urządzeń elektronicznych i łączymy się z siecią.

Higiena cyfrowa – co jeśli o nią nie zadbamy?

Zbyt częste korzystanie z sieci może mieć dla na nas negatywne skutki. W niektórych przypadkach może nawet przybierać formę uzależnienia.  Do najczęściej wymienianych zaburzeń związanych z nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych możemy zaliczyć:

  • problemy ze snem,

  • stres cyfrowy,

  • zaniedbanie obowiązków,

  • problemy z koncentracją.

Co to jest fonoholizm?

FONOHOLIZM – problem ten odnosi się do zaburzenia behawioralnego w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego, często zamiennie stosuje się sformułowanie. Mówimy o nim wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez swojego smartfona, najczęściej mającego dostęp do Internetu. Telefon komórkowy jest włączony 24 godziny na dobę, a gdy śpimy, jest w zasięgu ręki. Cały czas sprawdzamy, czy nie ma jakiegoś powiadomienia. Nie mogąc odebrać telefonu, czujemy niepokój, rozdrażnienie. Fonoholizm zdawać by się mogło zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże co do istoty dotykać on może osób w różnym wieku.

Skutki nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów, komputerów czy internetu. Media cyfrowe i urządzenia mobilne są obecne w naszym codziennym życiu. Jeśli wykorzystujemy je świadomie i odpowiedzialnie, pomagają nam w pracy i nauce, dostarczają informacji i rozrywki oraz służą do komunikacji. Używane w niewłaściwy sposób, mogą się stać realnym zagrożeniem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

W rzeczywistości nie chodzi o to żeby całkiem przestać używać smartfonów. Zadaniem dorosłych jest stworzenie przestrzeni i proponowanie konkretnych działań w celu stworzenia balansu i równowagi w świecie nowoczesnych technologii.

Proponujemy rozwiązania:

  • Buduj alternatywę dla mediów cyfrowych i narzędzi ekranowych.

  • Dbaj o relacje i jakość spędzonego czasu.

  • Zwracaj uwagę nie tylko na ilość czasu ekranowego, ale również jego JAKOŚĆ.

  • Pamiętaj, że uzależnienie od nowych technologii zrujnuje życie Twojego dziecka tak samo jak alkohol czy dragi.

  • Twoje dziecko potrzebuje jasnych granic, realizacji obowiązków domowych, nie płać za oceny, za sprzątanie i za czytanie książek - tak tak, są tacy rodzice.

  • Pokazuj, w jaki sposób kreatywnie korzystać z narzędzi ekranowych

  • Ucz się od dziecka - przecież edukacja jest procesem dwustronnym. A zatem jak się nie znasz na rozwiązaniach technologicznych, to się naucz - najlepiej od swojego dziecka

  • Nie udawaj, że nie ma Minecrafta lub Robloxa

  • Uznaj, że Internet jest bardzo ważnym narzędziem, które zaspokaja potrzeby Twojego dziecka

  • Nie ustępuj miejsca influencerom i youtuberom

  • Uważaj, bo dzieci uczą się przez naśladowanie. Zastanów się, w jaki sposób ty korzystasz z zasobów sieci.

Materiały wykorzystane ze strony Dbam

Contact Information

Address

11-400 Kętrzyn

ul.Wierzbowa 2

Telefon
+48 545 99 98
Email

sekretariat@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl

rodo 

Adresy email: Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Miejski Żłobek Nr. 2 -- iod-zlobek2@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl    

Miejskie Przedszkole Integracyjne "Smerfowa Kraina 

      -- iod@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl